Użyteczność rozwiązań mobilnych – badania

Użyteczność rozwiązań mobilnych – badania

O użyteczności głównie mówimy w przypadku stron internetowych – powinny być one przyjazne dla użytkownika, przejrzyste, czytelne oraz łatwe w nawigacji. Jak ma się jednak sprawa wtedy, gdy chodzi o aplikacje mobilne? Użyteczność w ich przypadku także jest kluczowa, ponieważ nikt z nas nie wyobraża sobie korzystania z takich programów na telefony komórkowe, które nie będą proste w obsłudze i tym samym mogą sprawiać dużo kłopotów – jak zatem powinna wyglądać użyteczna aplikacja mobilna? Jak można sprawdzić, czy spełnia ona takie wymogi?

Komórka użyteczna
Telefony komórkowe, które dzisiaj przerodziły się już w nowoczesne smartfony, są jak najbardziej użyteczne same w sobie. Dzięki nim możemy szybko znajdywać potrzebne nam informacje, podłączając się do Internetu oraz korzystając z całej gamy aplikacji. Jednak informacje otaczają nas już z każdej strony, także na telefonach mamy ich coraz więcej, więc musimy je selekcjonować, aby wybrać te najbardziej wartościowe.

Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby programy używane na telefonach były użyteczne – jeśli same w sobie będą powodowały, że nie wyłowimy z nich ważnych dla nas informacji, wówczas nie będziemy też z nich korzystali. Dlatego firmy zajmujące się projektowaniem aplikacji na komórki powinny zawsze pamiętać o tym, aby zoptymalizować je również pod kątem ich użyteczności – dobra aplikacja to z pewnością ta, która jest przyjazna.

Testy użyteczności aplikacji
Sprawdzanie czy jakaś aplikacja jest użyteczna, jest dość skomplikowanym zadaniem, ponieważ trzeba też wziąć pod uwagę to, że komórka jest o wiele mniejszym urządzeniem od zwykłego komputera, a na dodatek korzystamy z niej głównie na zewnątrz oraz w ruchu, zatem konieczne jest nieraz odtworzenie naturalnego środowiska, aby przekonać się w pełni o użyteczności danej aplikacji, co i tak nie zawsze daje najbardziej miarodajnych wyników.

Idealnym rozwiązaniem pomiarowym jest sprawdzenie, jak użytkownik naturalnie korzysta z aplikacji, jednak nie zawsze przeprowadzenie badań jest wtedy możliwe. Zawsze są one w jakiś sposób inwazyjne i mogą zaburzyć rezultaty. Dlatego też do badania użyteczności aplikacji mobilnych wybiera się takie metody, które jak najmniej wpływać mogą na działania osoby testującej.

Sposobów na testy jest mnóstwo, każdy z nich jest przy tym inny i stosowany na poszczególnych etapach produkcji i wdrażania aplikacji. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych rozwiązań w dziedzinie testowania aplikacji mobilnych:
•    Testy papierowe – na wykonanym z papieru prototypie telefonu umieszcza się przygotowane aplikacje, które również rysowane są na papierze. Są to testy, które wykonywane są na pierwszych etapach produkcji programów, pozwalają na sprawdzenie, czy dane rozwiązania mogą w ogóle sprawdzić się w rzeczywistości, a w razie konieczności podpowiadają, gdzie można dokonać poprawek. Wadą takiego rozwiązania jest to, że jest ono bardzo niedokładne, ponieważ papier nie zastąpi gotowej już aplikacji. Niemniej jednak są one często stosowane, gdyż na wstępnych etapach produkcji aplikacji są bardzo pomocne.
•    Badanie ruchu oczu – bardzo często wybierana metoda testów, która ma na celu śledzenie ruchów oczu użytkownika telefonu, po angielsku metodę tę nazywa się eyetracking. Wykonuje się je na gotowych już produktach. Do tego, aby przeprowadzić tego rodzaju działania, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, więc takie testy przeprowadza się głównie w wyspecjalizowanych laboratoriach. Korzysta się przy tym także ze specjalnych programów komputerowych, które następnie analizują ruchy gałek ocznych w porównaniu z wykonywanymi na ekranie telefonu działaniami. Ich przeprowadzanie zajmuje jednak dość dużo czasu, jest kosztowne, a jeśli testy będą niewłaściwie wykonane, wówczas mogą zaburzyć wyniki.
•    Testy klasyczne – są one stosowane najczęściej, ale mogą one także zaburzać wyniki. Testy tego rodzaju są wykonywane czasami na używanych na co dzień telefonach osób, które zgodziły się wziąć w nich udział, ponieważ wtedy można najlepiej emulować naturalne środowisko używania aplikacji. Testy przeprowadza się na gotowych już aplikacjach oraz innych produktach mobilnych poprzez obserwację użytkownika korzystającego z nich, na przykład przy użyciu specjalnej konstrukcji nakładanej na telefon, która jest wyposażona w kamerę.

Czy to się sprawdza?
To tylko trzy z najczęściej stosowanych testów – jak widać, wszystkie z nich nie dają stuprocentowej skuteczności oraz zaufania, co oczywiście nie oznacza, że nie można wykonać użytecznej aplikacji mobilnej. Zasadniczo warto zawsze przeprowadzać różnego rodzaju badania użyteczności produktów na telefony komórkowe, nawet wtedy, gdy są one obarczone ryzykiem błędu.

Ogólnie testy użyteczności zazwyczaj przeprowadzane są przez wyspecjalizowane w tym firmy, czasami zajmują się tym producenci oprogramowania, korzystając głównie z testów klasycznych. Firmy mogące pozwolić sobie na bardziej zaawansowane testy stawiają na eyetracking, który przynosi ogólnie najlepsze rezultaty, gdy jest dobrze zaplanowany.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz