Sketchup – efektywne modelowanie 3D

Sketchup – efektywne modelowanie 3D

Post Rating

Google SketchUp to prosty program służący do modelowania 3D.  Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, jednocześnie umożliwiając tworzenie skomplikowanych brył. Modele tworzone za pomocą SketchUpa wykorzystywane mogą być na wielu polach eksploatacji (Google Earth, wizualizacje, rynek gier).

Aplikacja doskonale sprawdza się przy wykorzystaniach CAD. Modele w niej tworzone z powodzeniem można eksportować również do bardziej zaawansowanych programów grafiki 3d (np. 3D Maxa) celem ich dalszego wykorzystania.

Jak to zazwyczaj bywa, są również i minusy w pracy ze Sketchupem. Program nie wspiera shaderów, scupltingu, nie posiada wygładzania krawędzi, a jego wydajność określa się jako stosunkowo niską. Niewątpliwie nie jest to aplikacja w której tworzyć można zaawansowane projekty.

Tym niemniej stosunkowo niewysokie wymagania sprzętowe czynią z niej narzędzie niezwykle przydatne, szczególnie w początkowej fazie pracy z projektem bryły.

Sketchup dostępny jest aktualnie w dwóch wersjach: dla zastosowań komercyjnych (płatna) i niekomercyjnych (bezpłatna).

Poniżej próbka możliwości wykorzystania SketchUpa przy zastosowaniu dla tworzenia animowanych wizualizacji architektonicznych.

Animacja wykonana przez firmę ProEstateSolution.

Video
Dodaj komentarz

2 komentarzy do “Sketchup – efektywne modelowanie 3D”

  1. cad-master pisze:

    faktycznie, dobre narzędzie – stosuje przy modelowaniu wizualizacji – polecam

  2. Rikardos pisze:

    ale ściema chyba zrobione w google 6 ludzie ale oszpecacie ten program zobacie moją starą animacje na animacja ZSTIO Jarosław.

Dodaj komentarz